-
Сповіщення: Увесь № 56 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Щодо основних аспектів отримання ліцензії на право торгівлі (Інтерв’ю з в.о. начальника Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Олефіренком Сергієм Володимировичем)
Інтерв’ю з в.о. начальника Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Олефіренком Сергієм Володимировичем.
Суб’єкти господарювання усіх форм власності мають право на роздрібну торгівлю тютюновими виробами лише за наявності у них відповідних ліцензій. Це встановлено ст. 15 Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” (далі — Закон № 481). Про основні аспекти отримання ліцензії на право торгівлі тютюновими виробами запитаємо у виконувача обов’язків начальника Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Сергія Олефіренка.
Чи поновлено надання Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі адміністративної послуги щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами?
С. О.: Так, надання цієї адміністративної послуги Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі відновлено з квітня минулого року.
До якого контролюючого органу суб’єкт господарювання може подати документи для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах?
С. О.: Постановою КМУ від 05.08.15 р. № 609 “Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України”, зі змінами та доповненнями, органом ліцензування щодо діяльності з роздрібної торгівлі тютюновими виробами визначено територіальні органи ДПС.
Отже, для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, суб’єкту господарювання необхідно звертатися із заявою до Головних управлінь ДПС в областях та м. Києві за місцем провадження торговельної діяльності суб’єкта господарювання.
Які документи потрібно надати для отримання ліцензії та чи передбачені особливості щодо їх змісту?
С. О.: Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб’єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення плати за ліцензію. Плата за ліцензії справляється щоквартально рівними частками. Термін її дії становить один рік.
У заяві зазначають вид господарської діяльності, на провадження якого суб’єкт господарювання має намір одержати ліцензію, адресу місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться в місці торгівлі, а також інформацію про них: модель, модифікацію, заводський номер, виробника, дату виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться в місці торгівлі, та дату початку їх обліку в податкових органах.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Скільки триває розгляд поданих документів?
С. О.: Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів із дня одержання від платника документів, зазначених у Законі № 481. У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначають підставу для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами становить один рік.
Які терміни встановлено для внесення до бюджету чергового платежу за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами?
С. О.: Законодавством встановлено, що плата за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами справляється за кожне місце торгівлі, щоквартально рівними частками та зараховується до місцевих бюджетів.
Повідомлення про необхідність внесення чергового платежу за ліцензію автоматично формується та направляється податковою службою суб’єкту господарювання за 30, 20, 10 та за 5 днів до настання терміну сплати за відповідну ліцензію в електронній формі засобами електронного зв’язку.
Який розмір плати за ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами?
С. О.: Плата за ліцензії становить 2000 грн на кожне місце торгівлі, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться в межах території міст, — 250 грн на кожне місце торгівлі.
Для місць торгівлі, які розташовані за межами території міст обласного підпорядкування і міст Києва та Севастополя на відстані до 50 км та мають торговельні зали площею понад 500 кв. м, плата за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами становить 2000 грн на кожне місце торгівлі.
Як здійснюється контроль за сплатою?
С. О.: Контроль щодо внесення чергового платежу за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами належить до повноважень територіальних органів ДПС України. Тож суб’єкт господарювання подає до відповідного органу за місцем провадження такої діяльності копію платіжної інструкції на перерахування плати чергового платежу за ліцензію з відміткою банку/небанківського надавача платіжних послуг про дату її виконання.
Чи потрібно реєструвати в податковому органі або в органах місцевого самоврядування ліцензію на право роздрібної торгівлі цигарками?
С. О.: Ні. Наразі законодавство не містить вимог щодо реєстрації ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами в податковому органі, а в сільській місцевості — і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб’єкта господарювання.
Чи потрібно вносити зміни до ліцензії на право роздрібної торгівлі цигарками у зв’язку зі зміною реєстратора розрахункових операцій?
С. О.: Так, у разі зміни відомостей, зазначених у виданій ліцензії, суб’єкт господарювання зобов’язаний у місячний термін з дня внесення відповідних змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою.
Ліцензію, оформлену на новому бланку, з урахуванням змін видають протягом трьох робочих днів.
Порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання/іноземному суб’єкту господарювання ліцензії, є підставою для анулювання ліцензії.
Чи призупиняється дія ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, якщо бізнесмен вирішив призупинити діяльність?
С. О.: Ні. Законодавством не передбачено можливості призупинення дії ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами в такому разі. Якщо господарська діяльність не здійснюється, але ліцензії не анульовано, то такий суб’єкт господарювання зобов’язаний щоквартально вносити черговий платіж до відповідного бюджету за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та подавати органу, яким видано ліцензію, копію платіжної інструкції з відміткою банку/небанківського надавача платіжних послуг.
Тож суб’єкту господарювання, який має ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами та планує призупинити господарську діяльність, необхідно подати заяву на анулювання таких ліцензій.
Яку відповідальність передбачено за порушення законодавства щодо торгівлі тютюновими виробами?
С. О.: За порушення норм Закону № 481 щодо торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та зберігання тютюнової сировини посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Зокрема, до суб’єктів господарювання застосовують фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
- роздрібної торгівлі тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах:
- без наявності ліцензій — 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень;
- за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на такі товари, встановлених виробниками/імпортерами таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, — 100% вартості наявних у суб’єкта господарювання таких товарів, але не менше 10000 гривень;
- порушення обмежень щодо продажу тютюнових виробів (ст. 15-3 Закону № 481) — 6800 гривень;
- зберігання тютюнових виробів або рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, — 100% вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень;
- виробництва, зберігання, транспортування та реалізації фальсифікованих тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах; тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку, — 200% вартості товару (продукції), але не менше 17000 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених ч. 2 ст. 17 Закону № 481, ухвалює орган, який видав ліцензію на право торгівлі тютюновими виробами, та інші органи виконавчої влади в межах їх компетенції, визначеної законами України.
Ексклюзивне інтерв’ю
Олефіренка Сергія —
в.о. начальника Головного управління
ДПС у Херсонській області,
Автономній Республіці Крим
та м. Севастополі
головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк