Безперервна освіта та дослідження —запорука професійного успіху бухгалтерів й аудиторів
Інтерв’ю з Василішиним Станіславом Ігоровичем — доктором економічних наук, професором, директором Інституту обліку і фінансів НААН, членом Ради Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України.
Інститут обліку і фінансів Національної академії аграрних наук України — це велика структура із чималим колективом. Який секрет Вашого успіху?
С. І.: Інститут обліку і фінансів був заснований у 2008 р. громадською організацією “Федерація аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України” (далі — ФАБФ) з метою методичного забезпечення професійної підготовки членів Федерації, проведення освітніх заходів, професійної сертифікації бухгалтерів, економістів та фінансистів; проведення досліджень із проблем аграрної економіки, обліку, аналізу, аудиту, статистики, оподаткування та економічної безпеки. Із 2011 р. Інститут входить до сфери наукової координації Національної академії аграрних наук України. Колектив Інституту здійснює наукову роботу в межах програм наукових досліджень Відділення аграрної економіки і продовольства Національної академії аграрних наук України.
Ми пишаємося тим, що за понад 15-річну історію підготували та підвищили кваліфікацію тисяч бухгалтерів, аудиторів, науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти. Секрет нашого успіху — у синергії практичного досвіду команди експертів Інституту, що представляють територіальні відділення ФАБФ у різних куточках України, орієнтації на кращі міжнародні освітні технології та відстоюванні інтересів професії бухгалтера як невідʼємної складової досягнення довіри, порозуміння та керованості у суспільстві. Також запорука нашої успішної роботи — наше кредо — “Працюємо для всіх, цінуємо кожного”.
Які важливі досягнення Інституту за останні роки, на Вашу думку, заслуговують на увагу?
С. І.: Сьогодні наш Інститут — осередок трансферу інновацій та передових міжнародних політик і практик у сфері аграрної економіки, обліку, аналізу, аудиту, фінансів, оподаткування, стратегічного менеджменту.
Перший напрям діяльності нашого Інституту — професійна сертифікація бухгалтерів. У зв’язку із впровадженням з 2007 р. НП(С)БО 30 “Біологічні активи” та підвищенням вимог до професійного рівня фахівців економічних служб підприємств у 2012 р. Інститутом обліку і фінансів спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України було розроблено і впроваджено програму “Сертифікований професійний бухгалтер агробізнесу” (Certified agribusiness professional accountant — САРА)”, зміст якої суттєво оновлено у 2020—2021 рр. За весь період сертифікати САРА отримали майже тисяча фахівців, а сам сертифікат суттєво посилює потенціал бухгалтерів-практиків. Окрім цього, в Інституті запроваджено програму професійної сертифікації “Сертифікований бухгалтер в бюджетній сфері” (Certified accountant in public sector — CAPS) та навчальний курс “CertIFRS”.
Другий напрям нашої роботи — безперервне професійне навчання аудиторів. Інститут обліку і фінансів уже тривалий час зараховано до Переліку осіб, які можуть проводити освітні заходи для аудиторів. За цей період навчання пройшли сотні сертифікованих аудиторів України.
Третя складова нашої роботи — наукові дослідження, які спрямовані на інституціональні аспекти розвитку бухгалтерського обліку, дослідження еволюції облікових й економічних теорій, обґрунтування теоретичного базису розвитку інституту професійних бухгалтерів та напрямів зростання їх кваліфікації; забезпечення повоєнного відновлення економіки й соціально-економічного розвитку сільських територій України на засадах інклюзивності та сталості; проблеми розвитку аграрної економіки, зміцнення продовольчої безпеки, трансформацію аграрного устрою України в умовах глобалізації та євроінтеграції. Ці дослідження проводяться за підтримки Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”, а також охоплюють експертів-дослідників з усіх територіальних відділень ФАФБ.
Наші співробітники мають наукові ступені та вчені звання, є постійними учасниками міжнародних проєктів і грантових програм, міжнародних конференцій та симпозіумів, членами громадських рад при органах виконавчої влади. За результатами досліджень, команда дослідників Інституту постійно публікує монографії, наукові доповіді, статті у провідних виданнях, індексованих у міжнародних наукометричних базах. Особлива гордість Інституту — видавництво фахового (категорія Б) рецензованого науково-виробничого журналу відкритого доступу “Облік і фінанси”. Історія журналу нараховує 20 років. За цей період у світ вийшло понад
104 його випуски.
Окремим напрямом наших наукових досліджень є встановлення місії професії бухгалтера та аудитора в сучасних умовах. Зокрема, наші дослідження стосуються аналізу назви професії, її функціоналу та спроможності в умовах діджиталізації, спрямованості бізнесу на досягнення цілей сталого розвитку, формування інтегрованої звітності, зміцнення економічної безпеки господарюючих суб’єктів в умовах невизначеності та щоразу більших ризиків бізнес-середовища. Особливо це є актуальним у контексті викликів воєнного часу.
Також команда Інституту займається розробкою методичних рекомендацій, консультуванням бухгалтерів та надає дорадницькі послуги.
Підготовка бухгалтерів у системі вищої освіти. На що насамперед маємо звертати увагу?
С. І.: Підготовка нової генерації бухгалтерів — це надважлива місія системи освіти. Наш колектив тісно співпрацює з усіма закладами вищої освіти України, де здійснюється підготовка фахівців за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування”, а багато серед завідувачів та співробітників профільних кафедр є членами ФАБФ. Також окремі наші співробітники за сумісництвом викладають фахові дисципліни в провідних університетах України і передають свій досвід здобувачам. Ми допомагаємо університетам із розробкою якісних освітніх програм та підтримуємо філософію
студентоцентрованого компетентнісно-орієнтованого навчання, відстоюємо необхідність посилення практичної підготовки здобувачів.
У сучасному світі неосяжної і швидкодоступної інформації досить важливо підготувати студента, котрий здатний навчатися протягом свого професійного життя та примножувати знання. До речі, ми завжди з радістю запрошуємо здобувачів й аспірантів на практику чи стажування в нашому Інституті.
Особливої уваги сьогодні набуває концепція “освіти дорослих” чи “навчання протягом життя”, яка підтвердила свою дієвість у розвинених країнах, передусім у США. Саме на забезпечення цієї безперервності освіти і спрямовані наші зусилля, які орієнтуються саме на здобуття подальших професійних кваліфікацій бухгалтерами, фінансистами й аудиторами. На наше переконання, саме безперервна освіта є запорукою професійного зростання бухгалтерів та аудиторів, оскільки наша професія вимагає гнучкості в умовах постійних змін, зростання ролі цифрових технологій, необхідності володіння новими жорсткими і гнучкими професійними навичками. Зрештою, особисто я завжди цитую фразу Генрі Форда: “Кожен, хто перестає вчитися, старіє, — не важливо, у 20 або 80 років, — а будь-який інший, хто продовжує вчитися, залишається молодим. Найважливіше в житті — це зберегти мозок молодим”.
Ваша професія вимагає чимало часу та неабиякої відповідальності. Чи вдається Вам зберігати баланс між роботою й особистим часом?
С. І.: Звісно, як і всі колеги, ми працюємо в умовах блекаутів та повітряних тривог, що певною мірою відкоригувало наш робочий час. Проте навіть у цих умовах ми змогли досягти більшої ефективності нашої роботи в офісі, поєднувати офлайн та онлайн роботу, а також встановити баланс між працею та особистим часом. Запорукою цього став дієвий тайм-менеджмент і пріоритизація завдань.
Наостанку, що б Ви хотіли побажати колегам, передплатникам газети “Все про бухгалтерський облік”?
С. І.: Бажаю колективу вашої редакції та всім передплатникам успіхів у щоденній, надважливій і відповідальний праці! Сьогодні бухгалтери та аудитори є невід’ємною складовою економічного фронту держави, сприяють і прискорюватимуть післявоєнну відбудову України. Нехай кожен робочий день приносить вам задоволення від виконаних завдань, нові знання та професійний розвиток. Від імені нашого колективу зичу вам міцного здоров’я, злагоди в родинах, особистого щастя, натхнення і багато нових досягнень під мирним українським небом!
Колектив редакції газети “Все про бухгалтерський облік”
щиро дякує за ексклюзивне інтерв’ю доктору економічних наук, професору, директору Інституту обліку і фінансів НААН, провідному науковому співробітнику відділу обліку
і оподаткування ННЦ “Інституту аграрної економіки” НААН,
професору кафедри обліку, аудиту та оподаткування ДБТУ Станіславу Василішину
головному редактору газети Зої Слободянюк