Бухгалтерський облік та оцінка хутра з різних звірів
Уперше звірівництво як окрема сільськогосподарська галузь з’явилася наприкінці 1950х ро
ків. Диких звірів утримували державні підприємства, але з реорганізацією колгоспів основна маса виробництва шкурок із різних тварин зосередилася у приватних звірогосподарствах.
У цій статті розглянемо нюанси обліку та оцінки хутряних шкурок залежно від виду утримуваних тварин.
Розведення та бухоблік хутрових звірів та кролів
Штучне розведення звірів дозволяє виділити особини, які можуть створити стійке маточне ядро з бажаними економічно вигідними ознаками. Принцип зоотехнічної роботи полягає у відборі тварин із цінними для розведення властивостями та підбором батьківських сімей у такий спосіб, щоб усі корисні якості передавалися нащадкам із покоління в покоління. Але під час спарювання братів із сестрами (матерів із синами) за декілька поколінь знижується вихід приплоду, тому фахівці рекомендують для збереження якісних ознак диких тварин регулярно проводити вилов звірів із природи для заміни частини батьківського стада.
Згодом хутряні шкурки розділяють на розмірні групи: за площею — кролів та нутрій, за довжиною і шириною — лисиць, норок, песців. Шкурки стандартизують за ДСТУ 2913-94 шляхом відокремлення дефектних. Продаж готової продукції у вигляді хутрових шкурок звірів здійснюють за загальними правилами реалізації.
Анастасія ЧОБОТАР-ЄВТЄЄВА,
бухгалтер ТОВ “НІК”, Одеська область