-
Сповіщення: Увесь № 70 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Податковий консультант: медіатор між бухгалтером та податковим інспектором
Якщо у пересічної людини є розуміння, чим займаються бухгалтер, юрист, то про роботу податкового консультанта розуміння не так багато. Максимум, що кажуть люди, коли чують “податковий консультант” чи “консультант з оподаткування”: “То це ви в податковій працюєте?..”
І це хибне враження. Усе тому, що це не окрема професія — це окремий напрям роботи в межах бухгалтерського обліку та права (здебільшого — податкового).
У цьому матеріалі ми розповімо, що ж таке робота податкового консультанта. Сподіваємося, це вас зацікавить!
Податки — це галузь права, тож податковий консультант — це юрист?
Податок — це обов’язковий терміновий державний платіж, який сплачується примусово фізичними та юридичними особами на задоволення державних потреб.
[/hidden]
Головна функція податків — фіскальна, вони є переважною складовою доходів держбюджету.
Сукупність установлених податків, принципів і методів їх встановлення, стягнення й контролю утворюють податкову систему держави. Стягнення податків регулюється податковим законодавством (здебільшого — Податковим кодексом України).
Тобто податки і податкова система — це галузь права. Відповідно, напрошується висновок, що податковий консультант — це людина з юридичною освітою. Але в нашій країні це, як правило, не так.
В Україні податкові консультанти (у більшості випадків) — це люди з освітою за спеціальністю бухгалтерський облік, економіка, фінанси, які в процесі роботи розібралися з бухобліком і здобули самоосвіту в галузі цивільного, господарського, трудового і податкового права. Значно рідше податковий консультант — це юрист, який розібрався в бухобліку.
Дійсно, теорія бухобліку — це не латина чи римське право. Однак це про цифри, точність даних, зрештою, про лаконічність, що для юристів — це монотонно й не так цікаво. Саме тому багато податкових консультантів є умовно бухгалтерами (за освітою академічною чи самоосвітою), які розібралися в основах цивільного, господарського, трудового і, як наслідок, — податкового права.
Чому важливо знати бухоблік
Тому що податкові зобов’язання з того чи іншого податку або збору, які сплачують до бюджету, рахують за даними бухобліку. Себто розрахунок суми податку відбувається з якоїсь бази (об’єкта оподаткування, який зрештою виникає у процесі діяльності підприємства), котра є обліковою величиною. Адже бухоблік — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для ухвалення рішень (ст. 1 Закону про бухоблік).
Під час підготовки юристів у закладах вищої освіти податкове право викладають дуже неакцентно. Тоді як бухгалтерів “ганяють” як по обліку в різних типах установ (комерційних, бюджетних, банківських), так і по податках, по загальному праву. Тому й виходить, що бухгалтеру на практиці простіше розібратися в податкових нюансах, бо в нього немає вибору. Адже звітність (і фінансову, і податкову, і статистичну) складає та подає саме він, як і сплачує податки й збори до бюджетів. Тож і відповідає за неподання чи несвоєчасне подання звітності, сплату податків та зборів теж бухгалтер (разом із керівником підприємства).
Фактично під час податкових запитів чи перевірок, судових спорів обґрунтувати неправомірність дій ДПС юристам або адвокатам допомагає бухгалтер чи податковий консультант — людина, котра за своїм фахом, як правило, є “просунутою” версією бухгалтера (який знає податкове і супутні йому галузі права).
Тож податковий консультант і є медіатором (посередником, перекладачем) між бухгалтером і податковим інспектором і є на боці саме бухгалтера (!), себто платника податків, а не інспектора.
Кожний робочий (а інколи і вихідний) день податкового консультанта починається з новин податкового і трудового законодавства (як найдинамічніших галузей). Ми читаємо роз’яснення контролюючих органів (ДПС, Мінфіну, Мінцифри, Мінсоцполітики, Держпраці тощо), судову практику, важливі законопроєкти, закони Парламенту чи постанови Уряду.
Щоб бути ефективнішими, податкові консультанти, зокрема, обирають собі напрям у прив’язці до якогось податку (податків), на яких зосереджують більшу частину своєї професійної уваги. Розфокус на всіх податках унеможливлює фахові глибинні знання як на рівні теорії, так і практики. Через те, що податок на прибуток, податок на репатріацію і ПДВ, а також єдиний податок — чи не найпоширеніші корпоративні податки, тому багато хто спеціалізується на них.
Окремим напрямом є трансфертне ціноутворення. Це свого роду складова податку на прибуток, але вона настільки специфічна, що сформувала окремий напрям у податковому праві.
На акцизі, податку на майно — вже менше. На ренті та інших ресурсних зборах — ще менше (таких фахівців одиниці). Тому малочисельні ніші, як бачите, є.
Окрім того, що податкові консультанти мають бути обізнаними в тому, що відбувається на рівні законопроєктів, законів у частині податків і зборів, вони:
- аналізують договори і пов’язані з ними первинні документи (накладні, акти, звіти, розшифровки до них) щодо наявності податкових наслідків чи ризиків тієї чи іншої операції, договору, бізнес-моделі тощо та дають рекомендації щодо їх уникнення.— перевіряють відповідність реальних дій (операцій) компаній договірним умовам і коректність їх відображення в бухобліку;
- допомагають складати або складають податкову звітність клієнтів (юр- чи фізосіб);
- представляють інтереси компаній під час податкової перевірки;
- комунікують від імені клієнтів із податковими органами.
Результатом роботи податкового консультанта можуть бути:
- коментарі до проаналізованого договору чи бізнес-моделі з окресленими податковими наслідками та ризиками і рекомендації щодо їх уникнення;
- консультація (усна чи письмова), меморандум тощо (як у форматі Word чи PDF-документа, так і в презентації) з описом ситуації й поставленого від клієнта запитання та розгорнутою відповіддю з посиланням на нормативно-правові акти, роз’яснення контролюючих органів і наявну судову практику (якщо такі є);
- письмова відповідь на запит ДПС (як в межах звичайної діяльності, так і в межах податкової перевірки);
- заповнена та (або) подана до ДПС податкова звітність (декларація, звіт тощо);
- сплачені від імені і за рахунок клієнта за довіреністю податки.
Із кого вийде перфектний податковий консультант
Із того, хто:
- концептуально розуміє суть і методологію бухобліку;
- уміє комплексно аналізувати законодавство та робити логічні висновки;
- у міру лаконічно, логічно і переконливо формулює думки (усно і письмово);
- може працювати з Exсel-таблицями, 1С та іншими бухгалтерськими програмами і вміє робити хороші презентації в PowerPoint;
- швидко самонавчається — за часто змінного законодавства та стислих дедлайнів “підвищення кваліфікації” здебільшого відбувається самотужки;
- самодисциплінований, бо багатозадачність, дедлайни і віддалена робота — наше все, тому потрібно вміти організовувати свій робочий час самостійно.
[/hidden]
Як бачите, податковий консультант — неймовірна можливість для бухгалтерів чи людей, які розуміються на бухобліку, хочуть змінити своє статичне життя і працювати в динамічному середовищі, займатися різними проєктами та обирати собі цікаві напрями діяльності, що зрештою дозволить тримати свій інтелект у тонусі. І все це можна робити з будь-якої точки світу.
Тож якщо це ваше — не стримуйте себе!
Антоніна КУРИЛЕНКО,
консультант з обліку та оподаткування, м. Київ