Жінка йде в декретну відпустку пізніше, ніж відкрито листок непрацездатності: що необхідно врахувати
СИТУАЦІЯ. Працівниці надають відпустку по вагітності та пологах із 22.07, але вона хоче працювати. Чи потрібно відкривати лікарняний на 126 днів, а платити по факту виходу у відпустку і нараховувати зарплату? Чи брати лікарняний по факту виходу в декрет? Про це — у нашій статті.
Варто зазначити, що кожна жінка, яка готується стати мамою, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах. Відтепер вагітні жінки за власним бажанням можуть розпочати декретну відпустку пізніше 30 тижня вагітності. Для цього досить подати заяву лікареві, який веде вагітність.
Верховна Рада України ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами” від 13.07.2023 р. № 3238, згідно з яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до наказу МОЗ України “Про затвердження висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я” від 18.10.2023 р. № 1810 (surl.li/qhhwli), зареєстрованому в Мін’юсті України 03.11.2023 р. за № 1914/40970, та набрав чинності.
Окрім того, слід зазначити, що заробітна плата в окремих випадках може бути меншою, ніж якщо б за ці дні виплатили допомогу по вагітності і пологах. Із допомоги по вагітності і пологах не утримується податок із доходів і військовий збір, а із заробітної плати утримується. Тому жінці вигідніше скористатися заявою лікаря — тоді МВТП буде виписано з дати, яку визначить жінка.
Зразок
Раїса ШЕЙКО,
директор ТОВ АФ “Ірбіс-Аудит”