-
Сповіщення: Увесь № 71 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
-
Сповіщення: Увесь № 71 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Документи на придбання і продаж товарів
Торгівля, як і будьяка інша діяльність, неможлива без документального оформлення, адже від нього залежить бухоблік усіх операцій, на якому, зрештою, базується оподаткування результатів тієї чи іншої діяльності.
У цьому матеріалі ми розповімо про основні типи документів, якими супроводжуються головні процеси в торгівлі — придбання і продаж товарів, а також вимоги до цих документів.
1. Придбання товарів
Базовий пакет документів
Розпочнемо з того, що придбання (тобто укладання договору і фактичне приймання товару) є першим етапом операційної діяльності торговельної точки. Саме на ньому визначають кількість, якість і комплектність товару, виявляють відхилення та їх причини.
Базовий пакет документів, які супроводжують придбання товарів, такий.
1. Договір (поставки, купівліпродажу, перевезення, комісії тощо) між суб’єктом господарювання, який є торговельною точкою, і постачальником. Правила складання (основні їх положення) угод регламентують ЦКУ і ГКУ.
2. Рахунок — це суто інформативний односторонній документ, який за бажанням створює постачальник, де лише інформує покупця про реквізити для оплати товару і характеристики товару, який купується. Рахунок може і не бути оплачений покупцем. Тож рахунок — не первинний документ, але він може бути в системі документообігу продавця.
3. Видаткова накладна чи ТТН (товарнотранспортна накладна для різних видів транспорту: автомобільного, залізничного, морського, авіа) від постачальника, як правило, є головним документом для оприбуткування цього товару покупцем, бо саме накладна підтверджує факт продажу товару постачальником та отримання його покупцем.
Подруге, це штраф за непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи, згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО, у розмірі 100% вартості проданих без проведення через РРО/ПРРО товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше, і 150% вартості товарів за кожне наступне вчинене порушення.
Антоніна КУРИЛЕНКО, консультант з обліку та оподаткування, м. Київ
3 Оптова торгівля — це діяльність з придбання і відповідного перетворення товарів для подальшої їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам підприємницької діяльності (ст. 1 Закону № 481).
4 Роздрібна торгівля — це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування (ст. 1 Закону № 481).