Фізична особа надає юридичній особі поворотну фіндопомогу: наслідки неповернення
Поворотна фінансова допомога є гнучким інструментом, який дозволяє підприємству безпроцентно отримати гроші на деякий час. Найпоширенішою практикою на сьогодні є надання поворотної фіндопомоги керівником або засновником (фізособою) своєму підприємству юрособі. Частогусто така допомога не повертається, тому розглянемо, які наслідки очікують на надавача та набувача поворотної фіндопомоги у разі її неповернення.
Відповідно до пп. 14.1.257 ПКУ1 поворотна фінансова допомога (далі — ПФД) — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Кілька слів щодо податкових зобов’язань у фізособи — надавача фіндопомоги. Під час надання ПФД у фізособи не виникає жодних обов’язків з оподаткування. Також пп. 165.1.31 ПКУ звільняє податкового агента — юрособу від сплати ПДФО та військового збору із сум повернення раніше отриманої ПФД від фізособи. Але за юрособою залишається зобов’язання показати суми фіндопомоги, яка повертається, в додатку 4 Об’єднаної звітності з ознакою доходу “153”.
Анастасія ЧОБОТАР-ЄВТЄЄВА, бухгалтер ТОВ “НІК”, Одеська область