-
Сповіщення: Увесь № 77 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Фізичні особи — підприємці Чернігівщини сумлінно наповнюють бюджети громад
Прикордонна Чернігівщина живе і працює. Навіть попри щоденні обстріли територіальних громад, руйнування та пошкодження об’єктів, інші реалії воєнного часу місцевий бізнес відновлюється, розвивається й сумлінно сплачує податки.
Виконувачка обов’язків начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області Тетяна Рубан повідомила, що наразі на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області перебуває понад 42 тисячі фізичних осіб — підприємців. Тому розмова з керівником спрямована на роз’яснення важливих нюансів ведення підприємницької діяльності, акцентів у звітуванні та сплаті податків ФОПами.
Загалом на Чернігівщині здійснюють діяльність понад 42 тисячі фізичних осіб-підприємців. Деталізуйте, будь ласка, вимоги для кожної групи ФОПів.
Т. Р.: ФОПи — це підприємці, які здійснюють свою діяльність, заробляють на життя собі, створюють робочі місця, наповнюють місцеві бюджети, займаються волонтерською діяльністю та своєчасно сплачують податки. Станом на 1 серпня 2024 року на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській перебуває понад 42 тисячі фізичних осіб — підприємців, з яких 32 тисячі (або ж 75,4%) — на умовах спрощеної системи оподаткування.
Протягом січня — липня 2024 року фізичні особи — підприємці на спрощеній системі оподаткування сплатили до місцевих бюджетів 883 млн грн єдиного податку і тим самим перевищили факт надходжень відповідного періоду минулого року майже на 38% (або на 242 млн грн) (за січень — липень 2023 року надходження єдиного податку з фізичних осіб становили 641 млн грн).
Громадяни, які вирішили відкрити ФОП, самостійно обирають систему оподаткування — спрощену чи загальну — та дотримуються вимог, встановлених для груп платників єдиного податку:
ФОПи І групи: не використовують працю найманих осіб, здійснюють лише роздрібний продаж товарів із торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність із надання побутових послуг населенню, водночас обсяг їхнього доходу протягом календарного року не може перевищувати 167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, — у 2024 році це 1185700 гривень;
ФОПи ІІ групи: здійснюють діяльність із надання послуг, у т.ч. побутових, платникам ЄП та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що:
— не використовують праці найманих осіб або кількість найманих осіб не перевищує 10 осіб;
— обсяг їхнього доходу протягом календарного року не перевищує 843 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, — у 2024 році це 5921400 гривень;
ФОПи ІІІ групи: надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомості, здійснюють діяльність із виробництва, постачання, продажу ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння за умови, що:
— у них або немає найманих працівників, або кількість працівників не є обмеженою;
— обсяг їхнього доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, — у 2024 році це 8285700 гривень.
На Чернігівщини на І-й групі перебуває 5 тисяч осіб, на ІІ-й — 12,6 тисяч, на ІІІ-й — 14 тисяч осіб.
Пропоную детальніше зупинитися на діяльності ФОПів ІІІ групи, яку обрали найбільше підприємців Чернігівщини.
Т. Р.: У серпні завершився термін подання податкових декларацій для платників єдиного податку — фізичних осіб — підприємців ІІІ групи, а також відбулася сплата єдиного податку за ІІ квартал.
За ІІІ квартал 2024 року вони мають подати декларації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя), граничний термін — 9 листопада 2024 року, та впродовж 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації, тобто до 19 листопада 2024 року (включно) сплатити єдиний податок.
Окрім цього, 9 листопада 2024 року спливає термін подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ІІІ квартал 2024 року.
Як правильно вирахувати суму податку ФОПу ІІІ групи?
Т. Р.: Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється в розмірі:
1) 3% доходу — у разі сплати податку на додану вартість;
2) 5% доходу — у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Якщо платником єдиного податку третьої групи у звітному періоді допущено перевищення обсягу доходу, визначеного Податковим кодексом (п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України, (далі — ПКУ)), а саме — 8285700 грн, то до суми перевищення застосовують ставку податку в розмірі 15%.
У цьому разі такі платники зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ.
Заява для переходу подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу (за результатами І півріччя 2024 року — до 20.07.2024 р., за результатами трьох кварталів 2024 року — до 20.10.2024 р.).
Для того, щоб правильно вирахувати суму єдиного податку платнику ІІІ групи, рекомендуємо за допомогою Електронного кабінету сформувати довідку про отримані доходи за той період, за який подається звітність, проаналізувати банківські виписки, обсяги виторгів РРО тощо.
Як платнику пересвідчитися в актуальності реквізитів для сплати?
Т. Р.: Усі реквізити рахунків для зарахування платежів до державного та місцевих бюджетів, а також єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в Чернігівській області розміщені на субсайті Головного управління ДПС у Чернігівській області вебпорталу ДПС України (ch.tax.gov.ua) у розділі “Рахунки для сплати платежів”.
Також інформацію про реквізити платники можуть отримати:
— в Інформаційно-комунікаційній системі (ІКС) “Електронний кабінет платника” у розділі “Розрахунки з бюджетом”;
— у державних податкових інспекціях Чернігівської області;
— у Центрах обслуговування платників.
Як переконатися, що кошти надійшли на потрібний рахунок?
Т. Р.: Після перерахування коштів сплачена сума має бути відображена у відповідній інтегрованій картці платника в ІКС “Електронний кабінет платника” наступного календарного дня (після 14-ї години). Кошти, сплачені у вечірній час, зазвичай відображаються на другий календарний день після 14-ї години. Якщо ж сплаченої суми в інтегрованій картці платника після спливу означених термінів не буде, раджу звернутися за телефонами гарячої лінії. Номер Головного управління ДПС у Чернігівській області — (0462)652313.
Яким може бути штраф у разі несплати або ж неправильної сплати податку?
Т. Р.: Відповідно до п. 124.1. ст. 124 ПКУ у разі, якщо платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, то такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
— у разі затримки до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 5% погашеної суми податкового боргу;
— у разі затримки більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.
Діяння, передбачені, зокрема, п. 124.1 ст. 124 ПКУ, вчинені умисно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% від суми несплаченого (несвоєчасно) сплаченого грошового зобов’язання (п. 124.2 ст. 124 ПКУ).
Діяння, передбачені п. 124.2 ст. 124 ПКУ, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів або які призвели до прострочення сплати грошового зобов’язання на строк більше 90 календарних днів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50% від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання (п. 124.3 ст. 124 ПКУ).
Порядок виконання в період дії воєнного стану платником свого обов’язку, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності встановлено пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, а саме: розгляд заяв фізичних осіб про неможливість виконання платником податкових обов’язків та ухвалення комісією відповідного рішення відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу Кодексу та згідно з Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Кодексу, та переліків документів на підтвердження, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 р. № 225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 р. за № 967/38303.
Іншого звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання строків сплати податків та зборів ПКУ не передбачено.
Якими електронними сервісами слід користуватися платнику, щоб полегшити процес звітування та сплати податків?
Т. Р.: Безумовно найзатребуванішим електронним сервісом, який використовують платники податків в Україні, є Електронний кабінет. Увійти до Електронного кабінету можна через вебпортал Державної податкової служби України або за адресою: cabinet.tax.gov.ua.
Раджу платникам звернути увагу на новий мобільний застосунок “МОЯ ПОДАТКОВА”. Сервіс є безкоштовним, працює на платформах Android та IOS. За його допомогою ФОПи, які обрали спрощену систему оподаткування 1—3 груп, мають можливість:
— подати податкові декларації платника єдиного податку;
— сплатити податкові зобов’язання;
— переглянути стан розрахунків із бюджетом.
Застосунок містить інформацію про державну реєстрацію платника податків й інформацію про дату переходу на сплату єдиного податку та групу платника; про об’єкти оподаткування, у ньому дублюються листи від контролюючого органу. Також він містить інші корисні сервіси.
Окремо слід згадати про програмне РРО від ДПС, адже з 01.01.2022 р. платники єдиного податку 2 та 3 груп у разі здійснення розрахункових операцій зобов’язані використовувати РРО. ПРРО від ДПС — це безоплатний програмний продукт, який насамперед буде цікавим платникам, які працюють у сфері торгівлі, громадського харчування й послуг. Він працює на платформах Windows, Android та IOS.
Щиро дякуємо за ексклюзивне інтерв’ю виконувачці обов’язків начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області Тетяні Рубан головному редактору газети “Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк