-
Сповіщення: Увесь № 85 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Новостворений ФОП: правила оподаткування
Зареєстрували ФОПа, а про сплату податків майже нічого не знаєте? Інформуємо про те, що потрібно насамперед знати новоствореному підприємцю в системі оподаткування. Основні аспекти наводить в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Володимир Жаврід.
Володимире Юрійовичу, поясніть, будь ласка, загалом про систему оподаткування для підприємців?
Є дві системи оподаткування: загальна та спрощена або єдиний податок. Загальна система оподаткування і єдиний податок передбачають різні звіти та різні платежі до бюджету. Подання звітності й сплата податків під час переходу з однієї системи на іншу має свої особливості, ознаки, риси.
А на якій системі оподаткування перебуває підприємець із моменту державної реєстрації і до моменту набуття статусу платника єдиного податку?
Він перебуває на загальній системі оподаткування. За період із моменту реєстрації підприємцем у середині місяця й до дати реєстрації платником єдиного податку треба подавати квартальну декларацію про майновий стан та доходи. Оскільки підприємець певний проміжок часу, хоч і дуже маленький, перебуває на загальній системі, він усе ж повинен відзвітувати за цей період як загальносистемник.
Гаразд, уявімо, що підприємець уперше зареєструвався в середині місяця. Це має значення для періоду сплати податків?
У разі реєстрації в середині місяця підприємець має право стати платником єдиного податку, тобто першої та другої груп, із першого числа наступного місяця після державної реєстрації. Водночас він подає заяву до закінчення місяця, в якому відбулася реєстрація.
А якщо підприємець обирає третю групу та подав заяву на єдиний податок?
Тоді протягом 10 календарних днів із дня державної реєстрації він вважається платником єдиного податку з дати цієї самої державної реєстрації.
Які дії новоствореного підприємця в разі пропуску термінів на подання заяви?
Якщо підприємець пропускає терміни, встановлені пп. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України, то автоматично опиняється на загальній системі оподаткування. Перейти на єдиний податок такий підприємець зможе, лише якщо подасть заяву не пізніше 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу відповідно до пп. 298.1.4. п. 298.1 ст. 298 ПКУ.
Чи необхідно підприємцю вести облік доходів?
Фізичні особи — підприємці, незалежно від обраної системи оподаткування, звісно, мають вести облік своїх доходів (витрат). Є кілька способів.
1. Фізичні особи — підприємці на загальній системі зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтвердні документи щодо походження товару. Податковий кодекс дозволяє вести облік доходів і витрат у паперовому
та/або електронному вигляді. Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються Міністерством фінансів. На сьогодні й до моменту затвердження нової форми Мінфіном залишається чинною Книга обліку доходів і витрат, затверджена наказом Міністерства доходів від 13.05.2021 р. № 261.
2. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. ПКУ дозволяє їм вести облік доходів і витрат у паперовому та/або електронному вигляді. Наразі й до моменту затвердження нової форми Мінфіном залишається чинною Книга обліку доходів і витрат, затверджена наказом № 261.
3. ФОПам — платникам єдиного податку 1—2 груп та платникам єдиного податку 3 групи, які не є платниками ПДВ, надано право вести облік у довільній формі шляхом щомісячного відображення отриманих доходів. Їм дозволено вести облік як у паперовому, так і в електронному вигляді.
Декілька слів про терміни сплати податків?
Приватні підприємці, які зареєстровані платниками єдиного податку першої та другої груп, сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Платники єдиного податку третьої групи (окрім електронних резидентів (е-резидентів) сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ст. 295 ПКУ) (до 19 лютого, 19 травня, 19 серпня, 19 листопада).
2024-й рік триває, однак ми невпинно наближаємося до його завершення. Як ФОПам звітувати?
Фізичні особи — підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, чи, скажімо, перейшли зі спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи за підсумками звітного року. Йдеться про рік, у якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, або перехід зі спрощеної системи. Платники податку розраховують та сплачують авансові платежі у терміни, визначені пп. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 ПКУ, що настануть у звітному податковому році. Окрім цього, податкову декларацію подають за звітний (податковий) період, який дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб — підприємців, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Колектив редакції газети “Все про бухгалтерський облік” щиро дякує
за ексклюзивне інтерв’ю в.о. начальнику Головного управління ДПС у Черкаській області Володимиру Жавріду головному редактору газети Зої Слободянюк