Київський кооперативний інститут бізнесу і права — заклад вищої освіти системи споживчої кооперації
Інтерв’ю з ректором Київського кооперативного інституту бізнесу і права Ігорем Охріменком.
За скількома спеціальностями здійснює підготовку інститут?
І. О.: Київський кооперативний інститут бізнесу і права є не тільки унікальним закладом вищої освіти зі сторічною історією, він є правонаступником першого в Україні вищого навчального закладу системи споживчої кооперації — Українського Кооперативного Інституту ім. М. І. Туган-Барановського, відкритого ще в січні 1920 року. Сьогодні нашим закладом здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти за 8 спеціальностями, понад 20 освітньо-професійними програмами, які періодично змінюються, оновлюються, залежно від вимог як часу, так і потреб основних наших роботодавців, а це насамперед: Спілка споживчої кооперації, Міністерство фінансів України, Державна податкова служба, Державна митна служба, Державна аудиторська служба та інші зацікавлені сторони.
Яка спеціальність у ККІБП найпопулярніша?
І. О.: Традиційно для нашого університету найпопулярнішими спеціальностями серед вступників є “Харчові технології”, “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок”, “Право”.
Які відмінності вашого навчального закладу від інших?
І. О.: ККІБП — це єдиний навчальний заклад в Україні, який видає дипломи з QR-ко-
дом та розміщує їх у глобальній базі даних Blockchain, що дозволяє робити миттєве підтвердження їх оригінальності в будь-якому місці планети; єдиний навчальний заклад в Україні, який погодився на встановлення сервісу зворотного зв’язку “ректор-студент”, за допомогою якого кожен студент може оперативно повідомити ректора про будь-які проблеми і отримати відповідь щодо їх вирішення; безкоштовні курси англійської мови; один із чотирьох закладів освіти в Україні, який підписав Талуарську декларацію, що об’єднує університети світу, які будують свій розвиток на засадах гармонії природи та суспільства.
Які є переваги навчання в навчальному закладі?
І. О.: По-перше, усі спеціальності мають державну акредитацію.
По-друге, наявні всі рівні освіти: кваліфікований робітник, молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії; та є можливість переходити із рівня на рівень за спрощеною процедурою; можливість перевестися зі спеціальності на спеціальність.
По-третє, є можливість вступати після коледжу на 3 курс інституту, навчання на кількох спеціальностях одночасно зі знижкою 50% на другу спеціальність; знижки на навчання — 30—50% для учасників бойових дій та членів їх сімей; іменні стипендії кращим студентам.
По-четверте, наявність факультету польського університету з можливістю отримання диплому Євросоюзу.
Для студентів забезпечений необмежений безкоштовний доступ до мережі інтернет (зона вільного доступу Wi-Fi); хороший гуртожиток на відстані 50 м від навчального корпусу; цілодобове медичне обслуговування (медпункт знаходиться безпосередньо в гуртожитку); великий вибір позанавчальних занять: вокальна та хореографічні студії, театр, клуби за інтересами, спортивні секції, волонтерські проєкти; військова кафедра; автошкола; зручне місце розташування: 5 хвилин від метро, 10 хвилин від Голосіївського парку,
15 хвилин (на метро) від Майдану Незалежності.
Чи є договори про співпрацю зі світовими університетами та міжнародні програми?
І. О.: Міжнародна діяльність Київського кооперативного інституту бізнесу і права орієнтована на розширення та зміцнення міжнародних зв’язків і авторитету ККІБП у світовому співтоваристві на основі впровадження стратегії міжнародного розвитку, розширення й поглиблення міжнародних зв’язків, сприяння розвитку міжнародного співробітництва у сфері освіти та науки. Інститут здійснює активну співпрацю із зарубіжними закладами освіти у межах сучасних міжнародних проєктів, на дво- та багатосторонній основі. Найбільшого прогресу було досягнуто у відносинах із польськими, німецькими, бельгійськими, індійськими та чеськими партнерами. Загалом, укладені міжнародні угоди з 18 закладами освіти, у т.ч. Швейцарії, Китаю, Кіпру зі щорічним виділенням пільгових або безкоштовних місць на навчання; пропонуються закордонні практики під час канікул.
Останнім часом простежується тенденція розширення діяльності ККІБП за міжнародною грантовою програмою Еразмус+.
Яким Ви бачите розвиток інституту?
І. О.: Київський кооперативний інститут бізнесу і права прагне стати визнаним центром кооперативної освіти України шляхом поєднання фундаментальної підготовки та виробничо-практичної спрямованості знань та компетенцій. Місія ККІБП полягає в підготовці висококваліфікованих фахівців, їх особистісному розвитку на засадах формування загальнолюдських цінностей, громадянської відповідальності, національної ідентичності й толерантності, що відповідає соціальним, економічним, екологічним, духовним і культурним потребам українського суспільства та міжнародної спільноти.
З огляду на досягнутий рівень розвитку і виклики сьогодення стратегічним завданням ККІБП є його перетворення на провідний навчально-виховний та науково-дослідницький центр із підготовки висококваліфікованих фахівців, науково-педагогічних і наукових кадрів вищої кваліфікації у сфері кооперації, бізнесу і права. Виконання важливих функцій, покладених на ККІБП щодо підготовки висококваліфікованих фахівців у сфері кооперації, формування національної еліти України, сприяння інтеграції України у європейський та світовий економічний, освітній і науковий простір як рівноправного партнера, вимагають ефективної реакції на зміни у політичній, економічній, соціальній сферах.
ККІБП нового типу має сприяти підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної кооперативної освіти; надавати допомогу всім органам влади в ухваленні ефективних управлінських рішень, які базувалися б на праві й законі; здійснювати пошук дієвих механізмів забезпечення прав і свобод людини, єдності освіти й науки. З огляду на місію та мету ККІБП, низку зовнішніх і внутрішніх чинників, як-от політичні та економічні ризики на державному рівні, несприятлива демографічна ситуація, недостатній рівень підготовки учнівської молоді та мотивації абітурієнтів і студентів до опанування сучасних знань тощо для реалізації положень Стратегії передбачається підготовка плану конкретних заходів за роками із 2022 року. Це дозволить визначити конкретні шляхи вирішення поставлених стратегічних завдань та перетворення ККІБП у провідний навчально-виховний та науково-дослідницькій центр кооперативної освіти.
Які важливі досягнення за останні роки, на Вашу думку, заслуговують на увагу?
І. О.: Одне з основних досягнень нашого навчального закладу — успішна адаптація до роботи в умовах війни. За останні роки інститут зміг не тільки забезпечити безперервний навчальний процес, а й зробити акцент на онлайн-освіті, що дозволило студентам продовжувати навчання без перерв. Окрім того, ми змогли організувати роботу з дистанційного навчання, що дало змогу нашим студентам із різних куточків країни продовжувати освіту в умовах небезпеки аудиторного формату.
Ще одним важливим досягненням є модернізація навчальних програм та інтеграція нових технологій у процес навчання. У нашому закладі освіти активно впроваджуються інноваційні підходи до освіти, що дозволяє студентам отримувати знання на актуальних для ринку праці спеціальностях. Поза тим, було оновлено частину інфраструктури інституту, зокрема, технічне обладнання, що забезпечує високий рівень освітнього процесу.
Не можна не згадати також і про соціальну відповідальність нашого інституту. Протягом останніх років ми активно підтримуємо студентів, які потрапили в складні життєві умови через війну, надаємо їм стипендії та іншу допомогу. Також організовувалися різні ініціативи, спрямовані на допомогу тим, хто постраждав від війни, що показує нашу єдність і підтримку одне одного. Попри те, що заклад є приватним і не отримує від держави жодних коштів, військові мають 50%-ву знижку на навчання, а діти з окупованих територій можуть навчатися безоплатно.
Важливим досягненням є створення умов для професійного розвитку викладачів і персоналу інституту. Інститут активно впроваджує програми підвищення кваліфікації, організовує семінари та тренінги, що допомагає нашим викладачам бути в курсі сучасних тенденцій освіти.
Практично три роки ми знаходимося в умовах воєнного стану. Колектив Вашого інституту успішно подолав багато викликів та безліч перешкод. Що особисто надавало Вам сил, що мотивувало працювати й рухатися далі?
І. О.: Війна змінила багато в житті, але я розумію, що кожен із нас, навіть у цих обставинах, має важливу роль у збереженні навчального процесу і підтримці наших студентів. Попри складнощі, ми знаходили сили в усвідомленні, що ми робимо важливу справу. Кожен день роботи був можливістю зробити хоча б щось корисне для наших студентів і для майбутнього. Це дозволяло не зупинятися й рухатися далі, навіть коли все навколо було дуже складно.
Найбільше мене мотивувала усвідомленість того, що попри складні обставини, ми продовжуємо працювати на благо нашого інституту і студентів. Це допомогло зберігати фокус на головному — забезпечити навчальний процес та підтримувати студентів у цей важкий час. Також підтримка нашого колективу та спільна мета. Ми, як команда, подолали багато труднощів, але кожен із нас розуміє важливість своєї роботи для підтримки нормального функціонування інституту в умовах війни. Взаємодопомога, колективна згуртованість і підтримка одне одного допомагали зберігати сили й рухатися вперед навіть у найважчі моменти.
Яких пошкоджень унаслідок бойових дій зазнав ККІБП?
І. О.: Активні бойові дії завдали значної шкоди матеріальній базі інституту. Поруч із навчальним корпусом упала та вибухнула ракета, внаслідок чого було знищено понад півтори сотні вікон, десятки дверей, меблі та оргтехніка. Попри те, що це сталося в липні, станом на 1 вересня заклад відновив свою роботу та розпочав освітній процес у звичному режимі.
Повномасштабна війна з росією: як вона вплинула на кількість студентів?
І. О.: За підсумками вступних кампаній 2023—2024 рр. до інституту вступило майже стільки вступників, як і до 2022 р. Попри певне зниження у 2022 р. інститут переорієнтував вступну кампанію на онлайн-формат і запропонував різні варіанти засвоєння освітніх програм, що й дозволило зберегти контингент.
Як Ви дотримуєтеся правил безпеки в умовах воєнного часу? Чи є у Вас укриття?
І. О.: Функціонування інституту в умовах постійної небезпеки вимагає вживати заходів щодо безпечного перебування учасників освітнього процесу на території закладу освіти. У нашому закладі дотримуються всіх необхідних правил безпеки в умовах воєнного часу. Маємо укриття, де студенти та працівники можуть безпечно перебувати під час тривоги. Регулярно проводяться тренування з евакуації, а також інформують про правила поведінки у разі надзвичайних ситуацій. Оскільки у нас зручне місце розташування — поруч зі станцією метрополітену, то маємо можливість не обмежувати кількість студентів місткістю власного укриття і спускаємося за потреби до нашої “підземки”.
Ексклюзивне інтерв’ю Ігоря Охріменка —
ректора Київського кооперативного інституту бізнесу і права головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк