Безподаткова ліквідація КІК
У газеті “Все про бухгалтерський облік” № 55 за 2020 р. на стор. 14 ми пояснювали, з чим доведеться зіштовхнутися контролерам (власникам) іноземних компаній. Сьогодні розглянемо, як вийти сухим із води.
Кого стосується
Якщо у фізособи–резидента є компанія за кордоном, то тема контрольованих іноземних компаній (далі — КІК) йому близька.
Термін КІК у частині ліквідації іноземних компаній послуговуємося з деякою часткою умовності. Правила оподаткування нерозподіленого прибутку КІК набирають чинності з 2022 р. З цієї дати з’являється формальне визначення КІК1. Поки це не КІК, а просто іноземна компанія. Але це лишень термінологічний нюанс, котрий на суть мало впливає. Тому традиційно говорять про безподаткову ліквідацію КІК.
1 Хоча навіть у діючій редакції ПКУ згадка про КІК уже міститься у пп. 170.2.2 ПКУ.
У контролера (бенефіціара, власника) іноземної компанії безтурботним залишився тільки 2021 р. Ще не потрібно сповіщати про появу нової КІК або втрату над нею контролю. За 2021 р. не подають Звіт про КІК, і поки все ще можна не оподатковувати в Україні зароблений іноземною компанією прибуток (якщо прибуток не розподіляємо).
За підсумками 2022 р. передбачені деякі податкові поблажки. Але вони в основному зводяться до строків виконання обов’язку з декларування прибутку КІК і звільнення від штрафів за помилки при розрахунках податку на прибуток КІК (п. 54 підрозділу 10 р. ХХ Податкового кодексу України, далі — ПКУ). Але ці поблажки — дрібниці порівняно з тим тягарем зобов’язань, із котрими стикнеться контролююча особа вже з наступного року.
Ірина Золотарьова, консультант, м. Київ
Дякую за роз”яснення