Розблокування ПН/РК: дайджест публікацій
Коли списують регліміт
по заблокованій ПН
У який момент зменшується реєстраційний ліміт з ПДВ, якщо реєстрацію ПН зупинено: під час подання декларації з ПДВ з такою ПН чи під час розблокування?
ВІДПОВІДЬ: На дату розблокування. Відповідно до п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.10 р. № 1246, ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, реєструють у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН та/або РК;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН та/або РК (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН та/або РК.
Тож платнику варто пильнувати за наявністю в СЕА ПДВ необхідної суми ліміту на випадок розблокування ПН/РК. А якщо її бракує, то в пригоді стане матеріал у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 23. У ньому розкриті секрети, як зареєструвати розблоковану ПН без поповнення електронного рахунку.
Коли відображати витрати
по заблокованій вхідній ПН
Постачальнику анулювали реєстрацію платника ПДВ, а отримана від нього ПН так і лишилася заблокованою. Чи можна непідтверджений ПК списати у витрати або ж потрібно чекати 1095 днів?
ВІДПОВІДЬ: Вважаємо, за безпечніше дочекатися сплину 1095 днів із дати складання ПН. Річ у тім, що в законодавстві конкретних строків для відображення витрат за непідтвердженим податковим кредитом не зафіксовано. Раніше таку ситуацію чітко врегульовувала Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом Мінфіну України від 01.07.97 р. № 141. Вона наказувала списувати у витрати безнадійний податковий кредит наступного дня після останнього дня граничного терміну для реєстрації ПН. За граничний термін слугували 1095 днів із дати складання ПН. Однак цей документ уже нечинний.
Тому наразі головним та єдиним орієнтиром тут залишається п. 198.6 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). А він дозволяє покупцеві відобразити податковий кредит протягом 1095 днів із дати складання ПН. Відповідно, лише після закінчення цього терміну потенційний податковий кредит можна сміливо перекваліфікувати у витрати періоду без ризику їх зняття контролерами. Детально про це ми розповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 87 за 2021 р. на стор. 26.
Товар без вхідного коду УКТ ЗЕД:
як запобігти блокуванню
Підприємство продає обладнання, яке було придбане в 2009 р., тож вхідного коду УКТ ЗЕД на нього немає. Що потрібно зробити, аби виписану на постачання такого товару ПН не заблокували?
ВІДПОВІДЬ: Перед реєстрацією ПН варто подати Таблицю даних платника ПДВ. Адже за задумом розробників вона може зіграти роль своєрідного запобіжника блокування ПДВ-документів. Бо ж якщо інформацію з Таблиці даних враховано в СЕА ПДВ, то в платника розбіжність вхідних і вихідних кодів не виникатиме.
В обговорюваній ситуації платнику ПДВ доведеться самостійно визначити код УКТ ЗЕД для товару, який планують реалізувати, і з допомогою Таблиці даних залити інформацію про нього в систему, перш ніж скеровувати на реєстрацію ПН. Також важливою передумовою для безперешкодної реєстрації ПН є, зокрема, подання форми 20-ОПП стосовно зазначеного обладнання. Про роль цього документа в процесі блокування ПН можна прочитати в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 18.
Нагадаємо, що електронна форма Таблиці даних має код J/F1312303. На її розгляд комісії відведено 5 робочих днів після отримання. Більше інформації про її заповнення та подання можна знайти у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 77 за 2020 р. на стор. 15.
Чи можна Таблицю даних подати
без пояснень
Чи обов’язково до Таблиці даних додавати пояснення або ж можна обійтися без них?
ВІДПОВІДЬ: Над поясненнями варто помарудитися. Адже високий ризик того, що Таблицю даних без пояснень буде відхилено і залишено без розгляду. Бо ж подання пояснень до Таблиці даних безпосередньо передбачено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.19 р. № 1165 (далі — Порядок № 1165).
Щоправда, у самій формі Таблиці не передбачено спеціальних полів, граф чи колонок для жодних додатків. Однак можливість подати пояснення реалізована в програмному забезпеченні, зокрема в електронному кабінеті платника податків. Там Таблицю даних супроводжує документ дозвільного формату. Ідентифікатор цього електронного документа — J/F1360102. Про те, що саме цей додаток слід прикріплювати до Таблиці даних, повідомили податківці в категорії 101.17 ЗІР.
Однак завважте на такий технічний момент: саме вкладення до цього додатка (файл із відсканованими документами) має бути у форматі PDF, PNG або JPG, а його розмір не повинен перевищувати 2 Мб.
У поясненнях до Таблиці даних слід зазначати, зокрема, вид діяльності та робити посилання на податкову та іншу звітність. Детально про це ми розповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 88 за 2021 р. на стор. 18.
Чи можна не розблоковувати
зайву ПН
Платник помилково оформив ПН без здійснення господарської операції і її заблокували. Чи обов’язково подавати пояснення, щоб розблокувати такий документ?
ВІДПОВІДЬ: Це варто зробити, щоб унеможливити застосування штрафних санкцій. Річ у тім, що податківці не надають якогось окремого статусу ПН, складеним без факту госпоперації. Зокрема, коли йдеться про застосування штрафних санкцій за п. 1201.1 ПКУ за несвоєчасну реєстрацію ПДВ-документів. Контролери неодноразово зауважували: безпідставно складені ПН перебувають на одному щаблі із ПН, оформленими на реальні постачання (див. категорію 101.28 ЗІР, ІПК ДПСУ від 08.04.19 р. № 1503/6/99-95-42-03-15/ІПК та від 11.10.19 р. № 730/6/99-00-07-03-02-15/ІПК). Не виняткуємо, що аналогічний підхід спрацює й щодо застосування п. 1202.1 ПКУ.
А за нерозблокування реальних ПН податківці серйозно налаштовані штрафувати платників податків. Про це зазначено в категорії 101.27
ЗІР: якщо платник протягом 365 днів не надасть копій документів та письмових пояснень, необхідних контролерам для прийняття рішення про реєстрацію, то до нього застосують штрафи із п. 1201.2 ПКУ.
Тож очевидний ризик заробити штраф й у разі неподання пакета документів по заблокованій ПН без факту госпоперації. Розлого про це — у додатку до газети “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р.
В якому періоді відображати розблокований РК на зменшення
5 червня 2021 р. склали і скерували на реєстрацію РК на зменшення податкових зобов’язань, але його було заблоковано. Після подання пояснень і документів його розблокували 10 листопада. В якому періоді відображати цей РК — у червні чи в листопаді?
ВІДПОВІДЬ: Оптимальне рішення — після розблокування РК уточнити податкові зобов’язання червня. Звісно, якщо маємо справу зі своєчасно зареєстрованим. На думку автора, розблокований РК можна вважати вчасно зареєстрованими, якщо його відправили на реєстрацію у визначені п. 201.10 ПКУ строки, що підтверджено квитанцією №1.
У цій ситуації спрацьовують правила для відображення в ПДВ-звітності ПН, прописані в п. 198.6 та п. 201.10 ПКУ. Тобто своєчасно зареєстрований РК на зменшення податкових зобов’язань показують у декларації у періоді його складання чи в будь-якому наступному звітному періоді в межах 1095 днів. А ось несвоєчасно зареєстрований РК можна включити в деку у періоді реєстрації чи в будь-якому наступному періоді в межах 1095 днів. Одначе, щоб там як, а потрібно дочекатися, коли РК буде розблоковано та зареєстровано в ЄРПН.
Водночас відволікання на безрік зменшуючого РК може негативно позначитися на сумі реєстраційного ліміту платника ПДВ. Бо коли його задекларовано не в “рідному” періоді, в системі виникає показник ∑Перевищ, який “з’їдає” ліміт. Щоб уникнути цього, треба подати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за червень та включити РК у цей період.
Про особливості відображення податкового кредиту за розблокованими ПН/РК можна прочитати в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 19.
ПН заблокували:
чи можна замість неї виписати нову
До заблокованої ПН подавали пояснення та копії документів, однак отримали рішення про відмову в реєстрації. Чи можна скласти й спрямувати на реєстрацію замість заблокованої нову ПН?
ВІДПОВІДЬ: Так зробити можна, проте це зовсім не гарантує успіху в реєстрації, адже система зупиняє реєстрацію ПН за чітко визначеним набором критеріїв. Ці правила сформульовано в Порядку № 1165. Загалом реєстрацію ПН зупиняють у зв’язку з тим, що конкретну операцію визнають ризиковою або статус ризикового надають самому платнику. В останньому випадку блокування чекає на всі без винятку ПН, які він скеровуватиме на реєстрацію. Тому передусім варто з допомогою пояснень такий статус зняти. Детально про те, що зазначати в поясненнях, ми розповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 12.
Про інші наслідки повторного складання ПН замість заблокованої ми розповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 75, стор. 21.
Наталія ВОЛОШИНА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ПДВ, #ПодатковаНакладна, #кредит
Дякую!