-
Сповіщення: Розблокування ПН/РК: дайджест публікацій – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Чорний список: коли списувати у витрати заблоковані вхідні ПН
ПН постачальника були заблоковані, і він нічого не робив для того, щоб їх розблокувати.Відповідно, на моєму підприємстві є непідтверджений ПК. Суми ПДВ досить великі. Заблокованих ПН багато починаючи з березня 2018 р.
Підкажіть, будь ласка, як їх правильно списати на витрати? Чи потрібно їх відображати у декларації з ПДВ? Чи можливо якось отримати компенсацію від постачальника? Що взагалі робити в такій ситуації?
Запитання з консультаційної лінії
ВІДПОВІДЬ: Якщо з дати складання заблокованої ПН минуло 3 роки, ви можете спокійнісінько кидати вхідний ПДВ на витрати. Але тут можливі варіанти, про які ми залюбки вам розкажемо.
Колись у нас був надійний помічних у бухобліку ПДВ. Ваше запитання вирішував п. 8 Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затвердженої наказом Мінфіну України від 01.07.97 р. № 141 (далі — Інструкція № 141). Він передбачав: наступного дня після останнього дня граничного терміну для реєстрації ПН у ЄРПН суму ПДВ, що міститься у вхідній незареєстрованій ПН, відображають за дебетом субрахунку 949 “Інші витрати операційної діяльності” у кореспонденції з кредитом субрахунку 644 “Податковий кредит”, аналітичний рахунок “Податковий кредит непідтверджений”. Тобто витрати за непідтвердженим податковим кредитом слід було визнати наступного дня після останнього дня граничного терміну для реєстрації ПН у ЄРПН. Під таким терміном слід розуміти 1095 днів із дати складання ПН/розрахунку коригування, протягом яких вони можуть бути зареєстровані в ЕРПН.
Водночас 09.08.19 р. Інструкція № 141 утратила чинність. Мінфін у листі від 12.09.19 р. № 35210-07-10/22881 нараджує надалі в питанні бухобліку ПДВ керуватися р. V Податкового кодексу України (далі — ПКУ), який визначає порядок нарахування та сплати цього податку, а також Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV, національними стандартами або МСФЗ, іншим законодавством у царині бухобліку. Нагадаємо, що відповідно до п. 9 НП(С)БО 9 “Запаси”, п. 8 НП(С)БО 7 “Основні засоби” суми непрямих податків, пов’язаних з придбанням запасів, основних засобів, що не відшкодовуються підприємству, включають до первісної вартості таких активів. Нарахований/сплачений постачальнику ПДВ є саме цим непрямим податком, який не відшкодовується підприємству, якщо право на податковий кредит не підтверджено зареєстрованою ПН або іншим передбаченим ПКУ документом.
Водночас ми вважаємо, що в разі блокування вхідної ПН ПДВ не слід включати до первісної вартості, адже існує ймовірність, що продавець ініціює її розблокування. Тобто така ПН може бути зареєстрована в ЄРПН у майбутньому, покупець отримає документальне підтвердження для податкового кредиту і вхідний ПДВ набуде статусу податку, який відшкодовується підприємству.
Процес розблокування може тривати. Для надання розблокувального пакету документів продавцю відведено 365 днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в ПН/розрахунку коригування (п. 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/роз-
рахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну України від 12.12.19 р. № 520). Окрім того, є ще можливість оскарження зупинення реєстрації у суді, розгляд в якому також може тягнутися протягом року чи навіть більше.
Та навіть якщо активні дії з боку продавця не призвели до бажаного результату й ПН залишилася незареєстрованою, вхідний ПДВ
не можна впевнено вважати витратами, безпосередньо пов’язаними із придбанням активів, коли вже минув досить тривалий час. Тому ми проти того, аби покупець переглядав первісну вартість колись придбаних активів за заблокованими ПН. За всіма ознаками доля такого ПДВ — бути викреслити витратами. Коли ж це слід робити?
Тут у нагоді стане правило з п. 198.6 ПКУ: покупцю дозволено включити до складу податкового кредиту зареєстровану ПН протягом 1095 днів із дати складання ПН/розрахунку коригування. Таким ладом, вважаємо: як і раніше, коли діяла Інструкція № 141, суму ПДВ за незареєстрованою ПН у бухобліку слід списувати до витрат наступного дня після сплину 1095 днів із дати її складання. Наприклад, якщо ПДВ із вартості такого придбання було відображено проведенням Дт 644/Непідтверджений податковий кредит Кт 631, то списання ПДВ відображають проведенням Дт 949 Кт 644/Непідтверджений податковий кредит.
Поза тим, оскільки чітких термінів для визнання витрат за непідтвердженим податковим кредитом наразі не встановлено, за певних умов, гадаємо, це можна зробити й раніше. Наприклад, якщо від продавця отримане письмове повідомлення, що протягом відведених 365 днів він не ініціював подання податківцям розблокувального пакета документів і намірів оскаржувати в суді зупинення реєстрації такої ПН він не має, у покупця виникають підстави вважати непідтверджений податковий кредит безперспективним і списати суму вхідного ПДВ до витрат. Але знову підкреслимо: чітких строків для визнання таких витрат наразі не встановлено. Тому слід зважати на ризик невизнання витрат у платника податку на прибуток із боку податківців у разі дострокового (раніше 1095 днів) списання суми ПДВ.
Та як би не склалося в майбутньому, у декларації з ПДВ непідтверджений податковий кредит не відображають абсолютно точно — ні в основній частині, ні в додатках.
А от сподіватися на відшкодування шкоди за втраченим податковим кредитом із боку продавця марно, хіба він добровільно на це погодиться. Для того щоб мати реальні перспективи стягнути цю шкоду, потрібно правильно прописувати такі вимоги в договорах. Як це зробити, ми розповідали в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 103 за 2020 р. на стор. 17.
Ірина МИХАЙЛОВА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ПДВ, #ПодатковаНакладна, #розрахунки, #основніЗасоби