Єдиний податок і ПДВ: реєстраційні нюанси
З консультації ви дізнаєтеся про те, які єдинники мають право бути платниками ПДВ, як набути цього статусу та за яких обставин його втрачають.
Спрощена система оподаткування не виглядає вже такою й спрощеною, коли супроводжується сплатою ПДВ. Дивує те, що ярмо платника ПДВ єдинники навішують на себе зазвичай із власної волі. Не в останню чергу цей сумнівний, якщо взяти до уваги працезатратність, вибір обумовлюють майбутні покупці, які зчаста не хочуть мати діла з неплатниками ПДВ, коли самі такими є. Податковий кредит ніхто втрачати не бажає.
А коли в справу встряє ПДВ, у полі зору завжди потрібно тримати не лишень порядок нарахування, декларування та сплати цього податку, а й реєстраційні процедури. Якщо вчасно не подати потрібної заяви, можна більше втратити, аніж отримати. Коли реєстрація обов’язкова, а із заявою трохи спізнилися, ПДВ однаково наздожене вас разом зі штрафами, та ще й без права зменшити податкові зобов’язання на податковий кредит (п. 183.10 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). Тому особливу увагу приділимо своєчасності подання ПДВшних заяв у разі зміни системи оподаткування чи групи/ставки єдиного податку.
Але спочатку закцентуємо увагу на важливому факті: єдиний податок і ПДВ можуть поєднувати тільки єдинники 3 та 4 груп. Перша, друга й третя групи (остання з єдиним податком за ставкою 5%) за жодних умов не можуть бути зареєстровані платниками ПДВ (п. 293.2, пп. 3 п. 297.1 ПКУ).
Олена Коваленко, CAP, консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Дякую.