Хто має оформляти Акт на списання ОЗ: бухгалтер чи комірник
Підкажіть, будь ласка, під час списання основного засобу хто має заповнювати акт на списання, особливо його зворотну сторону, в якій фіксують інформацію про наявність тих або інших цінностей, отриманих від ліквідації основного засобу?
Ці відомості мусить туди вписувати бухгалтер чи комірник, котрий такі цінності оприбутковує на склад? Ніяк не можемо дійти консенсусу з цього питання (в обліковій політиці та в посадовій інструкції щодо цього нічого це не прописано).
Запитання з редакційної пошти
Отже, як бачите, чинна бухнормативка вказує на те, що складання всього акта на списання ОЗ (як тильної, так і зворотної його частини) — прерогатива спеціальної “ліквідаційної” комісії. Причім, на наш позір, це може робити як голова такої колегії, так і хтось один чи декілька її членів. Відповідно, лише якщо бухгалтер та/або комірник входять до складу означеної комісії, то хтось один із вас (за внутрішньою домовленістю) може взяти на себе тягар оформлення актів на списання ОЗ. Інакше ані бухгалтер, ані комірник оформляти акт на списання за задумом не мали б.
Світлана РОМАНЮК,
консультант із питань обліку
та оподаткування, м. Київ
1Хоча, аби оптимізувати роботу, вважаємо, таку принуку можна покласти й на постійно діючу інвентаризаційну комісію.
2Оскільки для госпрозрахункових підприємств не затверджено спеціальних форм актів на списання основних засобів, то можна послуговуватися або саморобними формами, які містять усі обов’язкові реквізити з ч. 2 ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV), притаманні первинці, або тими, які розміщено в наказі Мінфіну України від 13.09.16 р. № 818. Зразки означених документів можна знайти у спецвипуску газети “Все про бухгалтерський облік” № 6 за 2022 р.
3До речі, на підставі актів на списання обліковці мають зробити відмітку про списання об’єкта, зокрема, в інвентарній картці обліку основних засобів.